Demir – çelikte ihracat rüzgârı

Yılın ilk iki ayında demir ve demir dışı metaller ihracatı yüzde 6.1 azalış ile 1.9 milyar dolar olurken, çelik sektöründen yapılan ihracat yüzde 15.8 oranında artış ile 2.5 milyar doları buldu. İki sektörün toplam ihracatı yüzde 5’lik büyüme ile 4.4 milyar doları aştı.

Şubat ayında Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (ADMİB) demir ve demir dışı metaller ihracatı yüzde 7.3 artışla 60 milyon dolar olurken, çelik ihracatı ise yüzde 129.5’luk rekor artışla 141 milyon dolar oldu. İki sektörün toplam ihracatı yüzde 72 artışla 201 milyon dolar oldu.

Almanya ilk sırada

Şubatta Türkiye’nin demir-çelik ihracatında ilk sıradaki ülke 180 milyon dolar ile Almanya oldu. Bu ülkeyi, 152 milyon dolar ile İtalya ve 149 milyon dolar ile Romanya izledi. İlk 10 pazarın 8’inde artış kaydedilirken, en dikkat çekici artışlar yüzde 91 ile Romanya’ya ve yüzde 66 ile Irak’a ihracatta görüldü. ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, ihracatta beklenen ivmenin yeni yılda başladığını belirtirken, yılın ikinci yarısının daha iyi geçeceğine dikkat çekti. Tosyalı, “Ertelenen taleplerin 2024’ün ikinci yarısından itibaren geleceğini planlıyorduk ancak Avrupa ve ABD’deki yatırımların erken devreye girmesiyle talep beklediğimizden önce oluştu. Demir-çelik sektörümüzün ülke ihracatına yılın ikinci yarısından sonra çok daha ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x