Erdoğan’dan İslam ülkelerine Gazze çağrısı: Bu davaya sahip çıkın!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya İslam Bilginleri İstişare Zirvesi’nde konuştu. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Haydutlukla topraklarını büyüten İsrail, masum kanı dökmeye devam ediyor. Çoğu çocuk, kadın ve sivil 35 bin Filistinli kardeşimiz şehit edildi.

7 Ekim’den önce zaten açık hava hapishanesi olan Gazze, örneğini sadece Hitler Almanyasında gördüğümüz imha kampına dönüştü.

Güya kendilerini özgürlükler ülkesi olarak pazarlayanların İsrail’in çıkarları söz konusu olunca birden faşizme dümen kırdıklarını gördük.

Karşımızdaki bu vahim tablo karşısında Türkiye olarak ilk günden beri Filistin halkıyla tam bir dayanışma içindeyiz. Gazze’de akan kanın durması, İsrail’in saldırılarının engellenmesi için yoğun çaba harcıyoruz. Yaklaşık 54 bin tona ulaşan yardım miktarıyla Gazze’ye en fazla insani yardım yapan ülkeyiz. İsrail’in su kaynaklarını tahrip ettiği Gazze’ye her hafta 127 ton temiz içme suyu gönderiyoruz. Aralarında kanser hastalarının da olduğu 400’ün üzerinde Gazzeli hasta ve yaralıyı ülkemizde tedavi ettiriyoruz.

Hamas’ın liderleriyle çok yakın temas halindeyiz. İsrail’in üstündeki baskının artırılması amacıyla diplomasi, ticaret ve hukuk alanında da pek çok adım attık.

“BU DAVAYA SAHİP ÇIKIN”

İsrail’le ticareti tamamen durdurduk. Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e karşı açılan soykırım davasına müdahil olma kararımızla katillerin hesap vermesini hedefliyoruz. İslam ülkelerini davaya aktif olarak sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Artık bir gerçeği kabullenmemiz gerekiyor: Siyonistler ve işbirlikçileri katliamcı ideolojileri neyi emrediyorsa bugüne kadar hep onu yaptılar, yapmaya da devam edecekler. Batılı ülkeler de kendilerine verilen talimatları yerine getiriyor. İsrail, eli kanı terör örgütü gibi hareket ediyor.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x