Herkes Moskova’daki terör saldırısıyla ilgili anma töreni diye paylaştı: Gerçek ne çıktı

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall adlı konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce terör saldırısı düzenlendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde saldırganların otomatik silahlarla salonda rastgele ateş açtıkları görüldü. Konser salonunun bulunduğu binanın çatısında da yangın çıkmış, çatı bir süre sonra çöktü. En az 143 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili, yaşamını yitiren kişilerin yakınları ve Rus halkı anma töreni düzenledi.

Dünyanın dört bir yanından insanlar saldırının kurbanlarını anmak üzere çeşitli ülkelerdeki büyükelçiliklerin önüne çiçekler bıraktı. Ancak sosyal medyada, saldırıya tepki olarak bir müzik sayfasının paylaştığı Rus opera sanatçısı Sergei Lemeshev’in şarkısının arka planında yer alan görüntüler, izleyenlerde kafa karışıklığına sebep oldu. Lemeshev’in kim olduğuna ve sanat çalışmalarına dair bilgiler yer alırken, arka plandaki görüntüleri görenler, Moskova’daki saldırı için yapılan anma etkinlikleri zannetti.

Birçok kişi o videonun altına yorum yaptı. Kimileri, aslında 1977’de hayatını kaybeden Lemeshev’in, o saldırıda yaşamını yitirdiğini zannederken, kimileri ise o görüntülerin yeni olduğunu sanarak “Acınızı paylaşıyoruz” notunu düştü. Bazı kişiler de kafa karışıklığı yaşayarak sorular sordu. O sorular üzerine sayfanın yöneticisi, bu görüntülerin Stalin anmasından olduğunu ve Lemeshev’in eserini paylaşarak yapılan Moskova saldırısının da anıldığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x