Özgür Özel’den İYİ Parti’nin Ordu adayı Enver Yılmaz’a tepki: Hiçbir milliyetçinin, Atatürkçünün oyunu almayacak

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, isim vermeyen İYİ Parti’den aday olan eski Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ı eleştirdi. AK Parti’nin adayı ve görevdeki başkan Hilmi Güler’le Yılmaz arasında bir fark olmadığını savunan Özel, “Bir aynanın iki yanında duran iki simetrik adayla karşı karşıyayız. Ordu’yu yüzde 74 oranında maden aramasına açan, kararnameyi imzalayan kalem, 10 yıl önce bir adayı atadı, 5 yıl önce diğerini atadı. Aralarında bir fark yoktur” şeklinde konuştu.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ordu’da iftar programına katıldı.

Partisinin Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zekai Sana’dan beklentilerinin büyük olduğunu söyleyen Özel, “Zekai Sana’yı size anlatacak olan ben değilim. Kendisi fevkalade avukatlık mesleğine bağlı, Gazi Üniversitesi’nde hukuk eğitiminden ayrı yönetim bilimleri lisans eğitimi tahsis etmiş iyi bir yönetici. Sümerbank Genel Müdürlüğünde uzun yıllar başarıyla yöneticilik yapan ve Ordu için hayalleri, hedefleri olan geçmişi temiz, pırıl pırıl, enerjisiyle, iyi niyetiyle hep birlikte bizim de bütün örgüt olarak kendisinden beklentimizin çok yüksek olduğu bir adayımız. İki rakibiyle yarışıyor. 10 yıl boyunca her iki rakibinin de birbirinden hangi farkla, hangi hareket noktasından, hangi hedefe doğru Ordu’yu nasıl yürüttüklerinin, kimlerin lehine ve Ordu’nun hangi çıkarları için nasıl yerel iktidarı içinde olduklarının takdirini sizlere arz ederiz” ifadelerini kullandı.

’17 SENE ÖNCE, ORDU’NUN KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİ BUNDAN FAZLAYDI’

İki rakiplerinin de madenlere ruhsat verdiğini belirten Özel, “Ölüm saçan madenlere ruhsatı veren birisi, uzatan birisi, genişleten birisi olduktan sonra Ordu maalesef hem de ikisi de iktidar partisindeyken, belediye başkanlığı yapmışken, Ordu kişi başına milli gelirde tam 15 yıl geriye gitmişken, belki yaşadığınız kentin bu sorunu bizim kadar dikkatinizi çekmemiş de olabilir ancak Ordu’nun bu seneki milli geliri kişi başına 5 bin 78 dolar. Bu para 2007 yılında, 5 bin 200 dolardı. Yani tam 17 sene önce, Ordu’nun kişi başına düşen milli geliri bundan fazlaydı” dedi.

‘ORDU, BAL ÜRETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLMASINA RAĞMEN SEKTÖR ZORDA’

Bal üreticilerinin ekonomik zorluklar yaşadığını belirten Özgür Özel, “Ordu deyince akla Türkiye’nin en çok bal üreten ili olması, 17 bin tonla Türkiye birincisi olması, üretilen balın yüzde 15’inin Ordu’da üretiliyor olmasına rağmen arıcıların başta şeker olmak üzere tüm maliyet artışlarından etkilendiklerinin, sahte bal üretimiyle mağdur edildiklerini ve bu kadar temiz, hem şehir hem ülke ekonomisine katkı sağlayan sektörün zorda olduğuyla ilgili bilincimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

‘ORDU’NUN YÜZDE 74’Ü MADEN ARAMA SAHASI OLARAK TESCİL EDİLDİ’

“Ordu büyük bir haksızlıkla, tehlikeyle, saldırıyla karşı karşıya” diyen Özel, “TEMA Vakfı’nın raporuna göre, Ordu ilinin toplamının yüzde 74’ü maden arama sahası olarak tescil edilmiş durumda. Tarım alanlarının yüzde 76’sı, orman alanlarının yüzde 70’i, meraların yüzde 64’ünün maden aramasına tahsis edildiği durum, bugün Ordu için en büyük tehlike. Benim mesafe olarak uzaktan ama ilgi olarak çok yakından takip ettiğim Fatsa’daki siyanürlü altın işletmesinin, milletvekillerimizin, örgütümüzün ve meslek örgütlerinin tepkileriyle durdurulmuş olmasını son derece önemsiyorum. Ancak İliç’te yaşananları göz önüne almak gerekir. Fatsa-Ordu arasında İliç’tekinden tam altı kat büyük, açık liç usulüyle işletilmeye kalkılan o madenin ne büyük bir tehdit olduğuna dikkati çekmek isterim” ifadelerini kullandı.

‘İKİ ADAY ARASINDA BİR FARK YOK’

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden 2018 yılında istifa eden ve İYİ Parti’den aday olan Enver Yılmaz ile AK Parti’nin yeniden aday gösterdiği Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’i eleştiren Özgür Özel, şunları söyledi:

“Ordu’ya seçilecek ilçe belediye başkan adaylarının da büyükşehir belediye başkan adayının da Ordu’nun doğasını namusu gibi koruyacak, açık madenciliğe karşı kendi namusunu korur gibi koruyacak namuslu kişiler olması ve Ordululardan oy isterken ilk önce bu konudaki niyet beyanlarını açıkça paylaşmaları gerekir. Bunu talep ediniz Ordulular. Bugün, bir aynanın iki yanında duran iki simetrik adayla karşı karşıyayız. Ordu’yu yüzde 74 oranında maden aramasına açan, kararnameyi imzalayan kalem, 10 yıl önce bir adayı atadı, 5 yıl önce diğerini atadı. Aralarında bir fark yoktur. Herhangi birisi, partisinin adayı olsaydı, bugün Cumhur İttifakı’nın oylarıyla o talana, doğa katliamına onay vermek üzere göreve talipti. Partisine aday adaylığı başvurusu yapıp adaylaşmayınca gelip bir başka partiden aday olup sonra alternatifmiş gibi kendisini ifade edenler, hiçbir iktidar projesinin alternatifi olamayacakları gibi hiçbir milliyetçinin, Cumhuriyetçinin, Atatürkçünün ve CHP’linin bir oyunu dahi almayacaklardır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x